poniedziałek, 10 lutego 2014

Kruche pełnoziarniste rogaliki z nadzieniem


Pamiętacie te słodkie maleństwa rogaliki ? My je uwielbiamy! Tym bardziej, że można zrobić więcej i przez tydzień podbierać z puszki po kilka sztuk do kawy. Powiem z ręką na sercu, że chyba jednak nie wytrzymałyby tyle, ja nie wytrzymałabym tyle - nie sposób nie sięgnąć po jeszcze jeden ("ale to naprawdę ostatni") wiedząc, że trochę ich zostało:)
Tym razem dla urozmaicenia przepisu oraz żeby było zdrowiej (a tym samym, żebym miała jakieś usprawiedliwienie swego łakomstwa), dodałam do ciasta mąki pełnoziarnistej. Rogaliczki były jeszcze bardziej kruche. Były (mówiłam przecież, że szybko znikają;) z nadzieniem czekoladowo-orzechowym, pomarańczowym i porzeczkowym (z dżemów własnej roboty). Pyszności!

Polecam również inne przepisy na twarogowe ciasteczka

Kruche pełnoziarniste rogaliki z nadzieniem

Składniki (ok 60-70sztuk):
200g masła/margaryny
250g twarogu (może być mielony)
2 szklanki mąki
2/3 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
2 łyżki cukru waniliowego
cukier puder do posypania

Nadzienie:
dżem porzeczkowy, pomarańczowy, marmolada, powidła śliwkowe - to co lubicie najbardziej, ale musi być naturalnie gęsty (nie zagęszczony fixem).
1 szklanka orzechów (włoskie, laskowe - można pół na pół)
3 łyżki kremu czekoladowego (typu Nutella)
cukier do smaku

Masło posiekać z mąką, dodać twaróg i cukier waniliowy, zagnieść ciasto. Ciasto powinno być elastyczne i miękkie, ale absolutnie nieklejące się do rąk. Z ciasta uformować kulę, owinąć folią i włożyć do lodówki na min. 2 godziny (można na całą noc).
Ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować na grubość 1-2mm, wyciąć krąg o średnicy 22-24cm, obcinki i resztę ciasta w tym czasie trzymać w lodówce), przekroić na pół, następnie każdą połowę znowu na pół, a ćwiartkę na 3 części. Na każdy trójkąt położyć nadzienie, zwinąć w ciasny rulonik zaczynając od szerszej części, wygiąć na kształt rogalika. Układać na blaszce w niewielkich odstępach.
Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 15-20 minut w temp. 180stC.
Upieczone rogaliki ostudzić, posypać cukrem pudrem.

Nadzienie orzechowe: orzechy podpiec na suchej patelni, zmielić w młynku lub malakserze, wymieszać z kremem czekoladowym, ewentualnie dosłodzić do smaku. Jeśli nadzienie będzie zbyt gęste, można dodać odrobinę śmietany.

Smacznego!

Rogale i rogaliki

1 komentarz:

Drukuj