czwartek, 9 kwietnia 2020

Naturalne barwniki do jajek

 

Kiedyś barwiono u nas jajka łupinami cebuli. Klasycznie, ponadczasowo można by powiedzieć. Później ktoś wpadł na pomysł by przed gotowaniem w cebuli nałożyć na jajka gumki, wtedy w ruch poszła stara dętka od roweru, z której wycinaliśmy szersze gumki i w rożnych kombinacjach nakładali na jajka. Pamiętam, że niektóre jajka pod naciskiem moich niewprawionych nastoletnich rąk pękały, ale nic nie miało prawa się zmarnować, więc babcia wykorzystywała je co ciasta. Kolejnym etapem było przyklejanie na jajka listków pietruszki czy innych roślinek, o ile Wielkanoc wypadała nieco później i owe roślinki zdążyły przebić się na powierzchnię, albo wyciętych z papieru kwiatków, listków itp., gdy Święta były wczesną wiosną. Listki zanurzało się w wodzie, przykładało do jajka, uważając żeby były równo rozłożone, nie zagięte, a następnie takie jajko z niezwykłą ostrożnością wkładało się do pończochy, zawiązywało ciasno nitką, za nim kładło się kolejne jajko, i kolejne... aż utworzył się cały sznur jajek:) Piękne są te pisanki (kraszanki czy oklejanki), naturalne, z misternie wyrysowanym przez samą naturę wzorem.
Jajka malowane w cebuli mają kolor w odcieniach czerwieni, brązu i bordo, wszystko zależy od nasycenia wywaru, koloru skorupki jajka oraz czasu gotowania. W sumie ta zasada dotyczy wszystkich naturalnych barwników.
Cebula nadal pozostaje moim ulubionym barwnikiem, może przez sentyment, ale też z racjonalnego punktu widzenia - 100% natury, żadnej chemii. Ostatnio jednak zafascynowały mnie jajka malowane na niebiesko. Podziwiałam je na zdjęciach innych blogerów, ale nie mogłam uwierzyć że taki kolor można uzyskać również bez sztucznych dodatków. Trochę jak niewierny Tomasz, nie uwierzyłam, dopóki nie spróbowałam sama pomalować jajka w wywarze z czerwonej kapusty. To działa! A skoro zadziałało, to posunęłam się jeszcze dalej i spróbowałam mieszać barwniki, żeby uzyskać inne kolory i odcienie. Dlatego chcę podzielić się z Wami moimi sposobami na zrobienie kolorowych i co najważniejsze, naturalnych pisanek.

Naturalne barwniki do jajek

Czerwone/bordowe/pomarańczowe jajka: dwie garści suchych łupin cebuli zalać wrzątkiem, pozostawić do ostudzenia. Świeże jajka włożyć do wywaru, zagotować, gotować ok 7-8 minut, wyjąć i włożyć do zimnej wody. Albo gotować ok 6 minut, wyłączyć i pozostawić na 5 minut w gorącym wywarze. Jeśli chcemy uzyskać blady pomarańczowo/ceglasty kolor, do ciepłego wywaru włożyć ugotowane jajka i pozostawić na kilka/kilkanaście minut, co jakiś czas sprawdzając, czy kolor jest odpowiedni.


Niebieskie/granatowe jajka: pół niedużej główki czerwonej kapusty poszatkować z grubsza, wrzucić do gotującej się wody (1 litr), gotować 10 minut, dodać łyżkę octu, ostudzić. Ugotowane jajka włożyć do wywaru, pozostawić na kilka/kilkanaście godzin (ja zostawiam na noc). Następnie ostrożnie wyjąć, ułożyć na papierowym ręczniku i pozostawić do wyschnięcia. Jajek nie należy wycierać, ponieważ zetrze się kolor i powstaną przetarcia (chyba że taki efekt chcemy uzyskać).

Żółte jajka: 1 łyżkę kukrumy zalać 300ml gorącej wody, wlać łyżeczkę octu, ostudzić. Ugotowane jajka o białych skorupkach włożyć do roztworu, pozostawić na pół godziny. Jajka ze skorupkami w beżowym kolorze po farbowaniu będą miały bardziej pomarańczowe odcienie.

Zielone jajka: niebieskie jajka włożyć do roztworu z kurkumy, pozostawić na ok pół godziny, sprawdzając co jakiś czas, czy kolor jest odpowiedni.

A Wy macie swój ulubiony sposób na malowanie jajek? 


8 komentarzy:

  1. Niesamowite pomysły na barwienie jajek!
    Warto zapamiętać, a nawet zapisać :) Bardzo cenne informacje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak widać mamy dużo sposobów by w naturalny sposób zabarwić jajka na Wielkanoc. I nie wymaga to zakupu chemicznych barwiników.

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie szukałam sposobu, bo się okazało, że łupin cebulowych nie ma. I jakże tu nie wspomnieć o blogu koleżanki )) Dzięki, bo mam kurkumę, a jeszcze zamrożone borówki, jaki kolor wyjdzie sprawdzę za parę godzin :) pozdrawiamy z Grodna i wesołych świąt ))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ooo, jak fajnie, że pamiętasz o moim blogu;) I jak z barwnikiem borówkowym? jaki kolor wyszedł?
      Ściskam serdecznie!

      Usuń
    2. na białych jajkach kolor granatowy, na żółtych różne odcienia fioletu

      Usuń
  4. Super pomysły :) wydrukuję na przyszły rok.

    OdpowiedzUsuń

Drukuj