niedziela, 30 maja 2021

O chlebie z najlepszej piekarni świata - Tartine bread

O chlebie z najlepszej piekarni świata - Tartine bread
 

"W małej piekarni Tartine w San Francisco wypieki znikają z półek każdego dnia w ciągu godziny od wyjęcia z pieca! Nic dziwnego, skoro powstaje tam najlepszy chleb na świecie. Tajemnicą Tartine jest autorska metoda przygotowania chleba, opracowana przez Chada Robertsona. Właściciel Tartine poświęcił dwie dekady życia na opracowanie receptury, ale ty możesz zrobić taki chleb w 24 godziny. W domu, własnymi rękami.

• Wszystko o technikach fermentacji i podstawowym chlebie Tartine.
• Od bochenka Tartine i bagietek, przez pizzę, po brioszki, croissanty i angielskie muffiny.
• Oryginalne pomysły na posiłki z czerstwego chleba. "

O chlebie z najlepszej piekarni świata - Tartine bread

Wreszcie mam ją! Świeżutka, niczym ciepły bochenek wyjęty z pieca, przetłumaczona na język polski książka "Tartine bread. Chleb z najlepszej piekarni świata" autorstwa Chada Robertsona. Nie jest to typowa książka kucharska. To swego rodzaju elementarz chleba tartine. Od pierwszego już akapitu odkrywamy historię powstawania oryginalnej receptury"bochenka moich marzeń" - o odpowiedniej strukturze miękiszu, chrupiącej cienkiej skórce, złożonym smaku i zrównoważonej kwasowości. Autor opowiada jak zaczęła się jego piekarnicza przygoda, jak zdobywał wiedzę w różnych krajach, by wreszcie otworzyć własną piekarenkę i zacząć eksperymentować z różnymi rodzajami maki, zapisywać i opracowywać przepisy, aż w końcu stworzyć wymarzony bochenek. 

Książka składa się z 4 rozdziałów. W pierwszym - Podstawowy chleb wiejski - opisywane jest podejście i metoda pracy z ciastem wg oryginalnego przepisu. Zdjęcia przedstawiają poszczególne etapy procesu wytwarzania chleba od potrzebnych narzędzi, poprzez przygotowanie zaczynu aż po wyjęcie z pieca rumianego bochenka. Dzięki temu każdy będzie mógł dostosować przepis i cały cykl pieczenia do własnych warunków.

Kolejne rozdziały poświęcone są różnym wariacjom na bazie podstawowego przepisu: Chleby z semoliny i pełnoziarniste, Bagietki i pieczywo z dodatkiem tłuszczu, Czerstwy chleb.
Oprócz przepisów na chleb, bagietki czy bułki są również receptury na dania z wykorzystaniem pieczywa w duchu zerowaste. A każdy z nich zilustrowany zdjęciami.

Uwagę przyciągają klimatyczne fotografie Erica Wolfingera, który zanim został fotografem, pracował jako piekarz w piekarni Tartine. 

 

O chlebie z najlepszej piekarni świata - Tartine bread

Dziękuję wydawnictwu Znak za przesłanie mi egzemplarza książki do recenzji.

O chlebie z najlepszej piekarni świata - Tartine bread


1 komentarz:

  1. Muszę powiedzieć, że bardzo kusząco wygląda ten chleb. Dzięki wielkie za przepis!

    OdpowiedzUsuń

Drukuj