piątek, 23 czerwca 2017

Leśna szkoła dla każdego - recenzja książkiOd środy mamy już kalendarzowe lato,  a lada chwila dzieci rozpoczną wakacje. Podczas wakacji szczególnie lubimy wyprawy do lasu. Świeże powietrze, jagody, poziomki, grzyby mamy w lesie na wyciągnięcie ręki. Warto jednak zadbać o to, by poznawać las bliżej, odkrywać tajemnice przyrody, a przy tym dobrze się bawić. Nauka przez zabawę dla dzieciaków to najlepszy sposób na zgłębianie i przyswajanie wiedzy.
Niedawno w wydawnictwie Muza ukazała się książka Petera Hougthona i Jane Worroll "Leśna szkoła dla każdego. Zaprzyjaźnij się z przyrodą". Jest to zbiór pomysłów i gotowych scenariuszy zajęć dla dzieciaków od 3 do 11 lat, którzy mogą bawić się indywidualnie, jak również w większej grupie. Autorzy proponują mnóstwo pomysłów na zabawy w lesie, które mogą zostać wykorzystane zarówno przez nauczycieli, opiekunów i animatorów, a także rodziców.

Książka składa się z 4 rozdziałów: Odkrywanie przyrody, Leśne dzieła sztuki, Radzę sobie w lesie, Zabawy w życie lasu.

Odkrywanie przyrody – w tym rozdziale zawarte są zabawy i aktywności, które dają dzieciom szansę poprzez nowe doświadczenia zanurzyć się w świecie natury. Poprzez zabawę dzieci zdobywają wiedzę o naturalnym środowisku, uczą się szacunku do przyrody oraz postrzegania siebie jako jej części.
Leśne dzieła sztuki – tu przedstawione są pomysły na kreatywne spojrzenie na świat przyrody. Podczas zabawy powstają rożnego rodzaju dzieła sztuki. Każde inne, niepowtarzalne, zaprojektowanie przez uczestnika według własnej fantazji. Przyroda inspiruje, podsuwa pomysły, trzeba tylko otworzyć się na nie całą swoją wyobraźnią. Wykonanie biżuterii, stroika na głowę, łuku i strzał czy ramki z patyków - to tylko niektóre pomysły na kreatywne wykorzystanie leśnych skarbów.


Radzę sobie w lesie – ten rozdział uczy samodzielności i pewności siebie. Taka prawdziwa szkoła przetrwania dla naszych podopiecznych. Budowanie schronienia, rozpalanie ogniska, wiązanie węzłów – to czynności, które kiedyś mogą się przydać, ale nawet na etapie zabawy dają dużo radości i satysfakcji.

Zabawy w życie lasu – oprócz poznawania zwyczajów dziko żyjących zwierząt, dzieci uczą się integracji, zachowania się w grupie, nawiązywania relacji społecznych. Zajęcia te pokazują, jak spójną całością jest przyroda, a człowiek jest jej nieodłącznym elementem.

Wydawnictwo: Muza
Oprawa:            miękka
Okładka:           miękka
Wymiary:         145x200
Ilość stron:       160
ISBN:                978-83-287-0617-0


7 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawa i bardzo pouczająca lektura dla dzieci, ale nie tylko dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to raczej lektura dla rodziców i wychowawców, którzy później z dziećmi mogą odkrywać las na nowo

   Usuń
 2. Bardzo fajna książka.
  Z chęcią bym się z nią zapoznała.
  Nie spotkałam się z nią wcześniej.
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna ksiązka, lasy są bardzo ważne w naszym życiu, musimy o tym pamiętać i edukowac dzieciaki

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla dzieci bardzo fajna opcja a szczególnie dla przyszłych lub nowych harcerzy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się ta propozycja, wspaniałe pomysły na zajęcia dla dzieci można na jej podstawie stworzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tym bardziej, że nasze przedszkole ma koncepcję pracy opartą na ekologii i współpracy z nadleśnictwem. Muszę ją mieć!

   Usuń

Drukuj