wtorek, 2 kwietnia 2019

Paska twarogowa (kulicz)


 Paska twarogowa (kulicz)

Wielkanoc w tym roku przypada późno, a to oznacza, że mamy więcej czasu na przemyślenie wielkanocnego menu i wypróbowanie nowych przepisów. W zeszłym roku zamiast tradycyjnej babeczki do koszyczka upiekłam paskę, czyli babkę, która obowiązkowo pojawia się na stole u naszych wschodnich sąsiadów.
Paska albo kulicz to babka, pieczona w specjalnych wysokich formach. Receptura jest bogata w żółtka, masło, moczone w rumie bakalie. Ponoć dobrze przygotowana paska (kulicz) długo zachowuje świeżość, nie psuje się i może leżeć nawet kilka tygodni. Nie dane mi było tego sprawdzić, gdyż nasza paska została zjedzona od razu podczas śniadania. Upiekłam ja z drożdżowego ciasta z dodatkiem twarogu, dzięki czemu była wilgotna, a jednocześnie lekka. W tym roku będzie powtórka:)
Na blogu znajdziecie również przepis na kulicz w wersji tradycyjnej. 

Polecam również przepisy na inne babki wielkanocne:


Paska twarogowa (kulicz)

Paska twarogowa (kulicz)

Składniki:
zaczyn:
25g drożdży
60ml mleka
1 łyżka mąki
1 łyżka cukru

200g twarogu
50ml mleka
1 jajko
4 żółtka
150g cukru
100g masła
400g mąki
1 szklanka bakalii (złote rodzynki, skórka pomarańczowa, pokrojone morele)

białko do posmarowania
płatki migdałowe do posypania

Przygotować zaczyn: drożdże zalać ciepłym (nie gorącym) mlekiem, wsypać cukier i mąkę, wymieszać, odstawić na kilkanaście minut, aż zaczyn ruszy.
Twaróg z mlekiem utrzeć blenderem na gładki serek. Jajko i żółtka utrzeć z cukrem na jasną puszystą masę, delikatnie połączyć z serkiem. Wlać wyrośnięty zaczyn, wymieszać, wsypać przesianą mąkę i zagnieść miękkie ciasto. Ciasto wyrabiać dodając miękkie masło. Ciasto początkowo będzie się kleiło do rąk, ale po ok 15-20 minutach wyrabiania zacznie odstawać od rąk i boków miski. Przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania (musi podwoić objętość).
Do wyrośniętego ciasta wsypać bakalie i zagnieść jeszcze raz.
Ponownie odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, powinno co najmniej podwoić objętość.
Gdy ciasto wyrośnie, wyjąć na stolnicę, podzielić na 2 części (jeśli pieczemy w formie na babkę, albo na 3-4 jeśli pieczemy w puszkach. Uwaga: na tym etapie nie należy ciasta mocno gnieść, formujemy go delikatnie.
Dno puszek wyłożyć krążkiem papieru do pieczenia, boki posmarować masłem. Z ciasta uformować wałki, włożyć do forem. Ciasto w puszce powinno sięgać 1/3 (max. 1/2) wysokości, gdyż mocno urośnie. Przykryć ściereczką i odstawić do napuszenia na ok 30 minut.
W międzyczasie nagrzać piekarnik do 170stC. Na dno wstawić naczynie z gorącą wodą, ponieważ kulicze lepiej piec z parą.
Ciasto posmarować białkiem, posypać płatkami migdałów, wstawić do piekarnika, piec ok 25 minut w puszkach i ok 30 w formach.
Upieczone kulicze studzić przez kilka minut w formach, następnie wyjąć, ustawić na kratce, przykryć ściereczka i pozostawić do ostudzenia.
Można posypać je cukrem pudrem lub polać lukrem i udekorować bakaliami.
Smacznego!

Kulicz twarogowy

Kulicz twarogowy

Kulicz twarogowy

9 komentarzy:

  1. zjadłabym z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam formę do włoskiej babki drożdżowe Pannetone. Czy mozna byłoby użyć tej formy do tego ciasta? Na zdjęciu wygląda podobnie do Pannetone tylko mniejsze. taka sama jak na zdjęciu z Ebay
    https://www.ebay.com/itm/TEGLIA-STAMPO-TORTIERA-FORMA-PANDORO-PANETTONE-NATALE-ANTIADERENTE-MADE-ITALY-/150937867564

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pannetone jest większa od kulicza, ale myślę, że można upiec w tej formie. Czas pieczenia należy wydłużyć.
      Ja jako formy wykorzystuję puszki po brzoskwiniach;)

      Usuń
  3. Nigdy nie jadałam, ale wygląda rewelacyjnie. Na pewno - pycha!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobre, zjadłam dziś ostatnią i mam ochotę na więcej. W przyszłym roku na pewno też upiekę. Ponieważ miałam tylko 2 puszki po brzoskwiniach to wykorzystałam jeszcze puszki po orzeszkach i po mini kukurydzy, więc wyszły mi takie różnej wielkości ruskie baby :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że posmakowały:) Z puszkami mam tak samo- w ostatniej chwili szukam,jakie by wykorzystać:) ale chybz ns przyszłość po prostu będę je zbierać i trzymać gdzieś w szafce:)

      Usuń
  5. Możesz zdradzić, jakiego lukru użyłaś do tego kulicza z dużą ilością bakalii? Mój lukier z cukru pudru i soku z cytryny nie był taki biały i nie miał konsystencji białek ubitych z cukrem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. To jest lukier z białka. Białko ze sparzonego jajka ubijam krótko, do pojawienia się lekkiej piany, dodaję cukier puder (ok 100-120g) i ucieram, pod koniec dodaję sok z cytryny (łyżkę). Od razu polewam nim kulicze. Ten lukier nie jest jak typowa beza, raczej taka gęsta polewa.

      Usuń

Drukuj