piątek, 1 maja 2020

Słodkie historie - Eton mess


Eton mess - to dopiero słodki bałagan!
Cóż kryje w sobie tradycyjny angielski deser? Głównymi składnikami Eton mess są truskawki (lub inne owoce), bita śmietanka oraz pokruszona beza. Określenie "bałagan" odnosi się tu raczej do sposobu podawania deseru, gdyż wszystkie składniki miesza się razem, jak również jego wyglądu.

Uważa się, że deser Eton mess pochodzi z Eton College, gdzie jest serwowany podczas corocznego meczu krykieta 4 czerwca, w którym drużyna koledżu Eton gra przeciwko uczniom z Harrow.
Pierwsza wzmianka deseru Eton mess sięga 1893 roku, deser ten jako "Eton Mess aux Fraises" pojawił się w opisanym przez historyka Arthura Beavana przyjęciu w ogrodzie, w którym wzięła udział Królowa Wiktoria w wieczór zaślubin swego wnuka, księcia Jerzego, z księżniczką Marią Teck (zwaną May). W latach 30. ubiegłego wieku deser składający się z truskawek lub bananów, wymieszanych z lodami albo śmietanką, sprzedawano w szkolnym sklepiku koledżu. Pokruszoną bezę dodawano do deseru w późniejszym czasie.
W 1935 roku Eton mess pojawił się w menu podczas znanych wyścigów konnych Royal Ascot niedaleko Eton. Co ciekawe, w 2013 roku, a więc całkiem niedawno, była tam serwowana malinowa i lawendowa wersja deseru. Również tego samego roku w Londynie przygotowano największą porcję "bałaganu z Eton", do której użyto 50 kg truskawek, malin i jagód.
Podobny deser, zwany Lancing mess, do którego zamiast truskawek dodawane są banany, cieszy się popularnością w Lancing College w Sussex.

Przygotowując słodki bałagan w domu możemy wykorzystać kawałki wcześniej upieczonej bezy, a zamiast świeżych truskawek dodać frużelinę z zamrożonych owoców. Do śmietanki można dodać posiekaną lub rozpuszczoną czekoladę, a truskawki zastąpić innymi sezonowymi owocami. Przecież to bałagan, słodki bałagan;)

Eton mess z frużeliną truskawkową  

Składniki (na 4 porcje)
beza z 2 białek
200ml śmietanki 30%
1 łyżeczka esencji waniliowej
200g mrożonych truskawek
1 łyżeczka cukru
odrobina soku z cytryny
3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki wody

Ugotować frużelinę: truskawki zasypać cukrem, skropić sokiem z cytryny, podgrzewać, aż puszczą sok, zagotować. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z wodą, wlać do truskawek, ciągle mieszając, gotować aż zgęstnieją (kilkanaście sekund). Ostudzić.
Śmietankę dobrze schłodzić, następnie ubić na sztywno, dodać esencję waniliową.
Bezę pokruszyć.
Do pucharków wykładać na przemian bezę, śmietankę i frużelinę. Deser podawać od razu.
Smacznego!


2 komentarze:

Drukuj