niedziela, 7 marca 2021

Panna cotta fit z truskawkami


Panna cotta fit z truskawkami
 

Panna cotta obok tiramisu to jeden z najbardziej włoskich deserów. O ile tiramisu jest bardziej skomplikowane, to do przygotowania panna cotty potrzebujemy zaledwie kilku składników i to dostępnych od ręki. Tradycyjna panna cotta składa się ze śmietanki, cukru, wanilii i żelatyny. Śmietankę należy podgrzać z cukrem i wanilią, dodać żelatynę, przelać do foremek i pozostawić do zastygnięcia. Co ciekawe, zazwyczaj panna cotta przyrządzana jest w okrągłych foremkach, po zastygnięciu odwracana na talerz i podawana najczęściej z owocami.
Pokusiłam się o przygotowanie nieco odchudzonej
wersji słynnego deseru. Jednak nie chciałam całkowicie rezygnować ze śmietanki, której wszakże zawdzięcza on swoją nazwę. Zmieniłam proporcje i sposób przygotowania, dodając skyr (jest mniej kwaśny niż zwykły jogurt) oraz galaretkę truskawkową. I tak oto powstała inna, ale nie mniej smaczna wersja panna cotty. 

 

Polecam również inne desery na zimno

Panna cotta fit z truskawkami 

Składniki (na 6 porcji):

100ml śmietanki 30%
300ml skyru
2 łyżki cukru z wanilią
2 łyżeczki żelatyny  
2 łyżki mleka
1 op. galaretki truskawkowej (lub innego smaku)
mrożone truskawki (lub inne owoce, w zależności od galaretki)

Śmietankę podgrzać z cukrem, odstawić do ostudzenia. Żelatynę wsypać do mleka, odstawić na 10 minut do napęcznienia, następnie podgrzewać, mieszając, żeby żelatyna się rozpuściła. 

Skyr zmiksować ze śmietanką, ciągle miksując, wlać żelatynę. Masę przełożyć do pucharków. Wstawić do lodówki. 

Galaretkę rozpuścić w 400ml gorącej wody, wymieszać, pozostawić do ostudzenia. Do każdego pucharka włożyć kilka mrożonych truskawek, zalać galaretką, wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.
Pucharki wyjąć z lodówki ok 30 minut przed podaniem, żeby nieco się ocieplili. 

Smacznego! 


Panna cotta fit z truskawkami


3 komentarze:

Drukuj