środa, 16 lutego 2022

Piramida żywieniowa - co trzeba o niej wiedzieć?

makaron z pesto
 

Piramida żywieniowa została opracowana jako wzór i schemat do wykonywania działań dietetycznych oraz związanych z aktywnością fizyczną, w taki sposób, aby jak najkorzystniej wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. W rezultacie, czujemy się silniejsi, zdrowsi i mamy więcej energii, a to przekłada się na zdecydowanie lepsze samopoczucie.

Piramida prawdę ci powie

Piramida Zdrowego Żywienia to swoista idea, łącząca elementy diety z elementami aktywności fizycznej. Wszystko zostało ujęte w odpowiednich proporcjach, a im coś jest wyżej szczytu piramidy, tym mniejsza ilość danego produktu w codziennej diecie.

Kluczowym z tej perspektywy jest jedzenie regularnych posiłków. Przyjmuje się, że przeciętna osoba powinna jeść 3-4 posiłki dziennie co 3-4 godziny. Naturalnie, mówimy tutaj o pewnym schemacie, bo osoby odchudzające się czy przygotowujące do zawodów kulturystycznych będą jeść więcej lub mniej - w zależności od potrzeb. Sporo zależy też od samych preferencji indywidualnych.  Zwraca się tu jednak uwagę na to, że posiłki powinny być spożywane o stałych porach. Przekłada się to na szybszy metabolizm, lepsze wykorzystanie dostarczanych z jedzeniem witamin, minerałów i wartości odżywczych oraz lepszą sprawność ogólną organizmu.

 

Owoce i warzywa - bez tego ani rusz!

Owoce i warzywa odgrywają nadrzędną rolę w każdej diecie. Powinny być składnikiem codziennej diety, bo są głównym źródłem witamin, błonnika, antyoksydantów (usuwających szkodliwe wolne rodniki tlenowe z organizmu) i minerałów. Ich regularne spożywanie drastycznie zmniejsza szanse na zachorowanie na cukrzycę, choroby serca czy nowotwory. W przypadku warzyw ceni się mocno produkty kwaszone, które dodatkowo świetnie wpływają na pracę układu trawiennego. Wśród przepisów, którymi warto się wspierać jest na przykład zupa kimchi czy zakwas z buraków kombucha.

 

Zdrowa żywność to pojęcie niejasne

Sporo osób zachodzi w głowę, co tak naprawdę oznacza tzw. zdrowa żywność. Cóż, mowa tutaj przede wszystkim o produktach nieprzetworzonych i bez konserwantów. Zdrowa żywność to też produktu nie przesłodzone i naturalne. Cała idea skupia się na tym, aby dostarczyć organizmowi zbilansowaną, pełnowartościową dietę opartą właśnie na zdrowej żywności. W dzisiejszych czasach można jej szukać także online. Warto bowiem wiedzieć, że na rynku zdrowa żywność online jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Do warzyw i owoców konieczne staje się dodawanie produktów zbożowych pełnoziarnistych. Są one bowiem źródłem cennego błonnika oraz witaminy B. Istotne staje się również spożywanie produktów mlecznych - najlepiej kefirów, które zawierają niewielkie ilości tłuszczu, a jednocześnie są potężnym źródłem naturalnych bakterii probiotycznych. Dobrą alternatywą mogą być też jogurty naturalne.

Ogromnie ważne w diecie człowieka są również ryby morskie. Zawierają one niesamowicie istotne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które odgrywają kluczową rolę w pracy mózgu.

 

 

 _____ artykuł sponsorowany_____

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj