wtorek, 3 czerwca 2014

Nalewka z kwiatów czarnego bzu


W tym roku czarny bez zakwitł nieco wcześniej, więc trzeba się pospieszyć z przygotowaniem syropu i nalewki. By zamknąć w butelce niepowtarzalny aromat kwiatów bzu, zrobiłam pyszną nalewkę. Wprawdzie robiłam ją pierwszy raz, dopiero przelałam do butelek, więc musi jeszcze co najmniej z miesiąc postać i dojrzeć, ale już spróbowałam łyżeczkę i muszę powiedzieć, że zapowiada się czarująco:) 
Przepis pochodzi ze strony magazynu Kuchnia, z niewielkimi moimi zmianami.

Składniki:
50 baldachów kwiatów czarnego bzu
2 cytryny (niewoskowane)
2 limonki
70 dag cukru
0,5 l spirytusu (96%)
0,5 l wódki

Gotujemy syrop z cukru i litra wody, studzimy. Cytryny i limonki myjemy, kroimy w plasterki. Do wyparzonego wrzątkiem słoja wkładamy kwiaty (obcinając grubsze zielone łodygi), przekładamy je plasterkami cytryn i limonek, zalewamy syropem, przykrywamy płótnem i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na 7-10 dni. Co jakiś czas sprawdzamy, czy sok nie fermentuje i mieszamy zawartość słoja drewnianą łyżką. 
Sok zlewamy do garnka przez sitko wyłożone gazą, łączymy ze spirytusem i wódką, mieszamy i dodajemy sok z limonek. Nalewkę przelewamy do  butelek, odstawiamy na 4 tygodnie. Co 3-4 dni wstrząsamy butelką. Potem odstawiamy nalewkę na 2 tygodnie, aby się sklarowała. Następnie ostrożnie zlewamy ją znad osadu, a osad przesączamy przez sitko wyłożone papierowym ręcznikiem i dodajemy do nalewki. Odstawiamy na miesiąc, aby trunek dojrzał.
(wyszło 2 litry nalewki)

Uwaga: kwiaty zalane syropem lubią fermentować, dlatego trzeba codziennie sprawdzać, wąchać i oglądać syrop.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj