sobota, 4 lutego 2017

Aksamitny sernik z czekoladą i kilka wskazówek jak upiec idealny sernik

Aksamitny sernik z czekoladą i kilka wskazówek jak upiec idealny sernik

Ponoć serniki tak mają, że się udają albo nie. Jest w tym sporo prawdy, ale dobry sernik to też zasługa składników i przestrzegania pewnych zasad podczas pieczenia.
  • Najważniejszym składnikiem dobrego sernika jest ser albo twaróg. Najlepszy (wg mnie) jest twaróg śmietankowy albo tłusty, który należy zmielić co najmniej dwukrotnie albo przetrzeć przez sito. Można również kupić mielony ser w wiaderku, jednak warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na skład, żeby nie zawierał polepszaczy i zagęstników (skrobi, mączki, gumy, żelatyny itp.). Kupuję czasem twaróg w wiaderku, ale zawsze jest to ser którejś z zaufanych firm (Piątnica, Wieluń, Hej).
  • Wszystkie składniki masy serowej muszą mieć temperaturę pokojową, dlatego ser, jajka, masło, śmietankę wyjmujemy z lodówki 2 godziny przed pieczeniem.
  • Serniki podczas pieczenia lubią rosnąć, pękać, natomiast po upieczeniu bardzo często opadają. Żeby temu zapobiec, nie należy zbyt długo ubijać składników, wystarczy je zmiksować do połączenia. W niektórych przepisach (szczególnie na serniki lekkie jak chmurka) niezbędne jest ubicie białek. W takim przypadku oczywiście należy trzymać się przepisu. Natomiast w sernikach tradycyjnych jajka lepiej dodać w całości, miksując je krótko z pozostałymi składnikami. 
  • Pieczenie sernika: formę wstawiamy do nagrzanego piekarnika, podpiekamy sernik przez ok 10 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę i pieczemy, aż masa na środku będzie ścięta (zazwyczaj ok 50 minut w zależności od wielkości formy). Każdy piekarnik piecze nieco inaczej, u mnie np. wygląda to tak: nagrzewam do 180st, wstawiam sernik (tortownica 24cm), piekę 10 min, zmniejszam temperaturę do 130stC i piekę jeszcze ok 45 minut. 
  • Niektóre przepisy wymagają, by sernik piec w kąpieli wodnej. W tym przypadku tortownicę należy szczelnie owinąć folią z zewnątrz i wstawić do większej blaszki, do której wlewamy gorącą wodę. Jeśli pieczemy taki sernik w prostokątnej formie, które są zazwyczaj wykonane z jednego kawałka metalu, nie trzeba jej wtedy owijać folią, wystarczy po prostu wstawić do większej blaszki z wodą.
  • Serniki, których przepis nie wymaga pieczenia w kąpieli wodnej, lepiej jest piec w piekarniku z parą. Wstawiamy wtedy na dno piekarnika jakieś naczynie z gorącą wodą (ja w tym celu wykorzystuję np. metalową puszkę po brzoskwiniach). 
  • Po upieczeniu nie należy od razu wyjmować sernik z piekarnika. Uchylamy lekko drzwi piekarnika i zostawiamy sernik jeszcze na godzinę. Następnie wyjmujemy go w piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostudzenia. 
To co? Po tych wszystkich poradach myślę, że jesteście gotowi na upieczenie swojego idealnego sernika:)

Aksamitny sernik z czekoladą i kilka wskazówek jak upiec idealny sernik
Sernik, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu, wyszedł niesamowicie pyszny. I nie ma tym ani grama przechwalania się. Ma aksamitną konsystencję, lekki limonkowy posmak, który dobrze się komponuje z czekoladowymi drobinkami w środku. Z wierzchu ma kremową śmietanową polewę. Nie chciałam przesadzić z dekoracją, bo w przypadku tego sernika smak zdecydowanie przyćmiewa wszystko.

Polecam również inne serniki: 

Aksamitny sernik z czekoladą i kilka wskazówek jak upiec idealny sernik

Składniki:
na spód:
150g pełnoziarnistych ciastek (digestives albo owsiane)
50g masła
2 łyżki kakao

masa serowa:
750g twarogu śmietankowego
150ml śmietanki 30%
3 duże jajka
1 szklanka cukru minus 2 łyżki
1 op. budyniu waniliowego lub śmietankowego
sok i skórka z limonki lub cytryny
garść czekoladowych kropelek

polewa śmietanowa:
150ml kwaśnej śmietany 18%
2 łyżki cukru
wiórki czekoladowe do posypania

Ciastka pokruszyć w malakserze, dodać miękkie masło i kakao, zmiksować do uzyskania kruszonki.
Formę (u mnie tortownica 22cm) wyłożyć papierem. Wysypać kruszonkę i szklanką dokładnie ugnieść ją po całym dnie formy. Formę wstawić do lodówki na czas przygotowania masy serowej.

W międzyczasie nagrzać piekarnik do 180stC, do piekarnika wstawić naczynie z gorącą woda.
Masa serowa: twaróg przetrzeć przez sito lub zmielić 2-krotnie. Twaróg, śmietankę, jajka, cukier, budyń, sok i skórkę limonki zmiksować razem na gładką masę, wsypać czekoladowe kropelki i wymieszać.
Masę serową przelać na schłodzony spód ciasteczkowy.
Tortownicę wstawić do piekarnika, piec 10 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 130st i piec jeszcze ok 45 minut, aż środek będzie ścięty.
Przygotować polewę: śmietanę wymieszać z cukrem, wylać na sernik, piec 10 minut.
Po upieczeniu piekarnik wyłączyć, uchylić lekko drzwi piekarnika i pozostawić sernik na godzinę. Następnie sernik wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostudzenia.
Przed podaniem posypać wiórkami czekoladowymi.
Smacznego!


Aksamitny sernik z czekoladą i kilka wskazówek jak upiec idealny sernikAksamitny sernik z czekoladą i kilka wskazówek jak upiec idealny sernik

29 komentarzy:

  1. Wygląda tak apetycznie i smakowicie, że zaraz biorę się za kompletowanie składników i pieczenie. Mniam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowicie wygląda. Naprawdę rewelacja, aż ślinka cieknie *.*

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja mama to mistrzyni sernika,nauczyła mnie je piec. Ale cóż, uczeń przerósł mistrza, teraz piekę je sama. Bazą najczęściej jest nasz rodzinny przepis, czyli dużo jajek, 7 czy 8 ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. początkowo po obrazku myślała, że to z Oreo :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Zdecydowanie Twój sernik jest idealny :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wspaniałe rady, a sernik pyszny☺

    OdpowiedzUsuń
  7. Wspaniały serniczek :-) porywam duuuży kawałek :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Serniki uwielbiam i nie trzeba mnie namawiać. :-) Pysznie wygląda :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja już nawet po samym wyglądzie mogę wywnioskować, że jest idealnie aksamitny. To aż widać! Pięknie podany, wspaniały :) Dałabym mu maksymalną ilość punktów. Wzorcowy serniczek! Pozdrawiam, miłego sobotniego wieczorku życzę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Kochamy każdy sernik czy jest idealny czy też nie xD Ten Twój jest perfekcyjny <3 Najbardziej lubimy sery z Piątnicy ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Witaj! Jesteśmy zbiorem blogów kulinarnych, promującym przepisy blogerów. Dołączyło do nas już przeszło 1000 blogerów, a ich przepisy zostały wyświetlone prawie 20 milionów razy! Miło by nam było, jeśli zechciałabyś dodać swojego bloga do naszego Katalogu Smaków. Serdecznie zapraszamy do rejestracji na : www.katalogsmakow.pl (należy kliknąć w "MOJE KONTO" w prawym górnym rogu strony. Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  12. Cudowny :) Ja uwielbiam serniki, a takie kremowe to już w szczególności :)
    http://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  13. Idealny! Dawno już nie piekłam sernika, ale teraz będę mieć nieco więcej czasu to na pewno to nadrobię :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Miała być dieta ale jednak nie będzie bo takiej pyszności to ja nie umiem sobie odmówić ! Wygląda obłędnie ! Czy mogę kawałeczek ?

    OdpowiedzUsuń
  15. Wygląda doskonale, zapisuję , bardzo kuszący;)

    OdpowiedzUsuń
  16. wolę piec te serniki bez ubitej piany bo się pięknie wypiekają ale masz rację ze zmniejszeniem temperatury, serniki wychodzą naprawdę świetne!

    OdpowiedzUsuń
  17. ten Twój wygląda po prostu bajecznie :) ja jestem wielką fanką serników i ciągle jakieś nowe przepisy testuję :)

    OdpowiedzUsuń
  18. wowm twój sernik jest idealny Ja wlasnie piekłam sernik ale on nie ma wiele wspólnego z twoim Choc był bardzo pyszny Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Na Piątnicy nigdy się nie zawiodłam... Też piekę dłużej na początku w wyższej, a potem w niższej temperaturze :)

    OdpowiedzUsuń
  20. mam pytanie odnosnie tego naczynia z woda?ono ma byc caly czas w piekarniku podczas jego pieczenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak, cały czas ma być w piekarniku, żeby wytwarzała się para.

      Usuń
  21. A czy może byc inna śmietana niż 30 ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można dodać jeszcze bardziej tłustą, np. 36%,
      z inną śmietanką nie próbowałam.

      Usuń
  22. jaka temperatura piekarnika ma byc na poczatku..?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 180°C, po 10 minutach zmniejszam do 130. Zazwyczaj piekę na termoobiegu lub dół+termoobieg.

      Usuń

Drukuj