piątek, 28 sierpnia 2020

Sałatka caprese i kilka sekretów jej smaku

Sałatka caprese i kilka sekretów jej smaku


Sałatka caprese i kilka sekretów jej smaku

Z pomidorami w sezonie jest jak z truskawkami - chciałoby się najeść do syta i na zapas, ale już po miesiącu zaczynam tęsknić za ich smakiem i czekać niecierpliwie na następny rok. 

Sałatka caprese  (czyta się [ka'pre:ze]) to najbardziej znana włoska sałatka. Taka prosta, a tak wyrafinowana w smaku, elegancka w swoim wyglądzie. Jej nazwa sugeruje, że pochodzi ona z wyspy Capri, a połączenie kolorów ma przypominać włoską flagę, podobnie zresztą jak w przypadku pizzy Margherita. We Włoszech podawana jest jako przystawka (antipasti), ale u nas czasem wystarcza na lekką kolację:) 

Zdawałoby się, że przygotowanie caprese to nic trudnego, i tak rzeczywiście jest. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym smak sałatki będzie przywoływać beztroskie wakacje w słonecznej Italii;) 

Po pierwsze - mozzarella. Zwykła, z krowiego mleka, ale mozzarella di bufalo również będzie tu pasowała. Ważne, żeby ser był świeży. Taka mozzarella smakuje jak połączenie śmietanki, mleka i jogurtu, jest miękka, włóknista i delikatna. Mozzarellę należy wyjąć z lodówki ok 30 minut przed przygotowaniem sałatki. Ser kroimy w grube plastry (ok 7mm).

Po drugie - pomidory. Muszą być dojrzałe, ale nie za miękkie (te lepiej wykorzystać do zupy lub sosu), mięsiste i dojrzałe w słońcu. Mieszanka kilku gatunków i kolorów - jak najbardziej, choć kolorystycznie nie będzie to już "włoska flaga". Pomidory również kroimy w grube plastry (0,7-1cm).

Po trzecie - bazylia. To nie jest jedynie przyprawa. To esencja caprese! Świeżo zerwane liście Dodajemy je tuż przed podaniem, żeby nie straciły świeżości i nie zwiędły.

Po czwarte - oliwa. Świeża, extra virgine, czyli z pierwszego tłoczenia. 

Wreszcie sól i przyprawy. Najlepiej użyć soli morskiej gruboziarnistej, mieląc ją bezpośrednio na pomidory (nie solimy mozzarelli!). Opcjonalnie możemy dodać również oregano (świeże lub suszone) oraz świeżo mielony czarny pieprz. Tyle. Caperese nie potrzebuje żadnych innych dodatków typu pesto, ocet balsamiczny czy oliwki lub kapary, gdyż mają one swój intensywny smak, który zdominuje delikatną mozzarellę. 

 

Sałatka caprese i kilka sekretów jej smaku

Sałatka caprese

Składniki:

  • 1 kulka mozzarelli (125g)
  • 1-2 mięsiste pomidory (ok 300g) 
  • świeża bazylia
  • sól morska
  • oliwa (2 łyżki)
  • opcjonalnie: świeżo mielony pieprz, suszone oregano 

Mozzarellę wyjąć z zalewy, pokroić w grube plastry. 

Pomidory umyć, pokroić w grube plastry, jeśli są bardzo soczyste, osączyć układając na papierowym ręczniku. Pomidory ułożyć na talerzu, posypać solą, na pomidorach ułożyć plastry mozzarelli. 

Liście bazylii porwać rekami i rozłożyć na mozzarelli. Opcjonalnie można oprószyć sałatkę odrobiną świeżo mielonego czarnego pieprzu i suszonym oregano.

Sałatkę skropić oliwą. Podawać od razu.

Smacznego!

 

Polecam też inne przepisy na sałatki z pomidorami:

Sałatka z pomidorów z parmezanem 

Panzanella - włoska sałatka z chleba i pomidorów

Sałatka z kaszą bulgur na ciepło

Sałatka tabbouleh

  

Sałatka caprese i kilka sekretów jej smaku

1 komentarz:

Drukuj