czwartek, 21 grudnia 2023

Orzeszki z kajmakiem

Orzeszki z kajmakiem


Orzeszki z kajmakiem


 

Znacie te ciastka, pieczone w specjalnych formach? Orzeszki nadziewane kajmakiem to mój smak dzieciństwa. Próbowałam kilku przepisów na ciasto, ale ten jest zdecydowanie najlepszy. Ciasto wychodzi kruche, delikatne, ale dobrze trzyma kształt i nie rozpada się pod dotykiem. Nadziewam je kajmakiem wymieszanym z posiekanymi orzechami. To nadzienie sprawia, że skorupki nie rozmiękają zbyt szybko, pozostają kruche i chrupiące. W zależności od wielkości formy wychodzi ok 60-80 gotowych ciastek (czyli skorupek x 2). Skorupki można upiec nawet tydzień wcześniej i przechowywać w puszce, a nadziać dopiero przed Świętami.

Szukacie idealnego przepisu na orzeszki - oto on!


Polecam również inne przepisy na ciasteczka: 

 Orzeszki z kajmakiem

Składniki (ok. 60-80 całych orzeszków):
200g masła (w temperaturze pokojowej)
2 jaja M (w temperaturze pokojowej)
100g cukru pudru
380g mąki
50g mąki ziemniaczanej (można dać tyle samo mąki pszennej lub krupczatki)
1płaska łyżeczka proszku do pieczenia
kilka kropli olejku migdałowego
2 puszki masy kajmakowej (po 400g)
dodatkowo do masy: prażone orzechy, migdały
olej lub masło do posmarowania formy

Masło utrzeć z cukrem, dalej ucierając dodawać jajka. Wlać olejek, wsypać przesiane mąki z proszkiem. Wyrobić gładkie ciasto. Powinno być miękkie, ale nie klejące się do rąk. Formę do orzeszków rozgrzać, posmarować olejem przed pierwszym pieczeniem, do każdego wgłębienia wkładać kawałek ciasta wielkości pestki moreli, (moja forma jest na skorupki średniej wielkości, robiłam kulki o średnicy jak moneta 20groszy), zamykać formę, piec do zarumienienia na średnim ogniu, odwracając w międzyczasie formę. Upieczone połówki delikatnie wyjmować z formy, ostudzić. Jeśli boczki będą nierówne, można je obłamać lub obciąć.
Orzechy posiekać, wymieszać z masą kajmakową. Obcięte boczki można również dodać do masy kajmakowej. 
Połówki napełniać masą, sklejać.

Masę kajmakową można zrobić samemu: 2 puszki słodzonego mleka zagęszczonego włożyć do garnka z wodą i gotować przez 2 godziny, cały czas pilnując, żeby były całkowicie zanurzone w wodzie. Ostudzić i dopiero wtedy otworzyć puszki. 

Orzeszki przechowywać w szczelnej puszce (do 2 tygodni).
Smacznego!

Orzeszki z kajmakiem

wtorek, 5 grudnia 2023

Strucla z serem i żurawiną

 

Strucla z serem i żurawiną

Strucla z serem i żurawiną

Oto idealna strucla z serem i żurawiną. Miękka, puchata, pyszna. Zamiast nadzienia serowego można użyć kremu czekoladowego typu nutella albo powideł. Też będzie pysznie;) Z przepisu na struclę można również upiec drożdżówki. 

Polecam również przepisy na inne drożdżowe wypieki:


Strucla z serem i żurawiną

Składniki:

  • 300g mąki
  • 15g drożdży
  • 1/3 szklanki cukru
  • 2 jajka M
  • 150ml mleka
  • 50g masła
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej

nadzienie:

  • 300g twarogu półtłustego1 jajko M
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1 łyżka budyniu śmietankowego lub mąki ziemniaczanej
  • garść żurawiny albo rodzynków
  • płatki migdałowe do posypania


Przygotować rozczyn: drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, dodać podgrzane mleko (100ml), 1 łyżkę mąki, wymieszać o odstawić do wyrośnięcia na ok. 15 minut.
Jajko i żółtko (białko zostawić do posmarowania) roztrzepać z cukrem, wlać mleko, esencję waniliową i rozczyn, wsypać przesianą mąkę i wyrobić jednolite ciasto, pod koniec wyrabiania dodając roztopione masło. Z ciasta uformować kulę, włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce (ciasto powinno przynajmniej podwoić objętość).

Twaróg rozetrzeć z cukrem, jajkiem, wymieszać z budyniem. Keksówkę (u mnie 11x30cm) wyłożyć papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę, rozwałkować na placek ok 30x35cm, posmarować masą serową, posypać żurawiną, zwinąć wzdłuż długiego brzegu, przekroić na pół, spleść i ułożyć w keksówce.
Struclę przykryć ściereczką i pozostawić do napuszenia na ok 30 minut. Przed pieczeniem z wierzchu posmarować białkiem i posypać płatkami migdałów. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok 40-45 minut w temp. 170stC (góra – dół z parą). Po upieczeniu wyjąc z formy, położyć na kratce, przykryć ściereczką i odstawić, żeby nieco przestygła.
Smacznego!


Strucla z serem i żurawiną

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Domowa przyprawa piernikowa

Domowa przyprawa piernikowa


Domowa przyprawa piernikowa

 

Też czujecie ten zapach?? Domowa przyprawa do piernika to wręcz niezbędnik w przygotowaniach do Świąt. Przyda się podczas pieczenia pierników, ciast, jak również będzie świetnym prezentem dla miłośników gotowania. 

Jeśli nie macie dokładnej wagi, skorzystajcie z tego przepisu na przyprawę

Domowa przyprawa do piernika przyda się do: 

 

Domowa przyprawa piernikowa

Składniki:

  • 50g kory cynamonu (najlepiej cejlońskiego, nie cassii, albo można użyć mielonego cynamonu)
  • 20g mielonego imbiru
  • 15g ziaren kardamonu
  • 15g goździków (całych)
  • 10g gałki muszkatołowej
  • 10g ziela angielskiego
  • 5g czarnego lub kolorowego pieprzu
  • 5g gwiazdek anyżu 
  • 5g nasion kolendry 
  • opcjonalnie: łyżeczka skórki cytrynowej, suszona mięta


Laski cynamonu potłuc na mniejsze kawałki, razem z pozostałymi przyprawami (oprócz imbiru i gałki) utrzeć w moździerzu lub zmielić w młynku do kawy na proszek. Gałkę zetrzeć na drobnej tarce. Wszytko razem wymieszać. Przyprawę przechowywać w szczelnym pojemniku lub słoiku w suchym  miejscu.

Na 1 kg mąki wystarczy 3-4 łyżki przyprawy.

 

Domowa przyprawa piernikowa


czwartek, 16 listopada 2023

Kotlety mielone (soczyste i pulchne)

Kotlety mielone (soczyste i pulchne)

Kotlety mielone (soczyste i pulchne)


 

Wbrew pozorom kotlety mielone to twardy orzech do zgryzienia. Ale zdradzę Wam pewien sposób, dzięki któremu kotlety zawsze wychodzą pulchne, miękkie i soczyste. Z tego samego przepisu można przygotować klopsiki.

Polecam również inne przepisy na dania z mięsa mielonego:

Kotlety mielone (soczyste i pulchne)

Składniki:

  • 500g mięsa wieprzowego (łopatka, karkówka)
  • 400g mięsa wołowego (łopatka, karkówka)
  • 1 duża cebula
  • 2 jajka
  • 0,5 szklanki kaszy manny
  • ok 0,5 szklanki mleka
  • pół kajzerki lub gruba kromka bułki paryskiej
  • sól
  • pieprz
  • łyżeczka majeranku
  • 0,5 łyżeczki mielonego czosnku
  • łyżka sosu sojowego
  • szczypta słodkiej papryki
  • mąką do obtoczenia kotletów
  • olej/smalec do smażenia


Cebulę obrać. Bułkę namoczyć w mleku. 

Mięso pokroić na kawałki, zmielić razem z bułką i cebulą. Do mięsa dodać jajka, kaszę mannę, przyprawy, wymieszać. Wlać mleko i wyrobić ręką. Wyrabiać ok 10 minut, aż mięso stanie się lekko kleiste.
Z masy mięsnej nabierać porcje, obtaczać z mące i formować kotlety.
W głębokiej patelni z grubym dnem rozgrzać olej (ok 0,5 cm), wyłożyć kotlety, smażyć z obu stron na brązowy kolor. Po usmażeniu kotlety przykryć i dusić na małym ogniu ok 20-30 minut. Nie podlewać woda! 

Kotlety również można zapiec w piekarniku: po usmażeniu kotlety wyłożyć do żaroodpornego naczynia, przykryć, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 25 minut w temp 170-180stC. 


Podawać wg uznania - z ziemniakami, kaszą, surówką.
Smacznego!

Kotlety mielone (soczyste i pulchne)

 

 

wtorek, 7 listopada 2023

Sos z opieniek

 

Sos z opieniek

Kto już nakosił w tym roku opieniek? Teraz jest ich pełno, warto więc nazbierać przynajmniej żeby zrobić pyszny sos. Grzyby można tez obgotować i zamrozić, żeby poza sezonem również móc ugotować sos z opieniek.

Polecam również inne przepisy na grzyby:

Sos z opieniek

Składniki:

  • 500g opieniek (same kapelusze, najlepiej młode)
  • 1 duża cebula
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 1 kopiasta łyżka mąki
  • 500ml bulionu warzywnego
  • 150ml śmietany 18-22%
  • sól
  • pieprz
  • majeranek
  • 2-3 liście laurowe
  • 4-5 ziarenek ziela angielskiego
  • natka pietruszki lub koperek do podania

W garnku zagotować ok 2litry wody. Grzyby oczyścić, opłukać. Wrzucić do gotującej się wody, dodać liść i ziele, posolić (1 łyżeczka soli), doprowadzić do wrzenia (pilnować do zagotowania, bo może wykipieć), gotować na małym ogniu 15 minut. Odcedzić. 

Mąkę podprażyć na jasno beżowy kolor, dodać masło, zrobić zasmażkę. 

Cebulę pokroić w małą kostkę, czosnek drobno posiekać, zeszklić na maśle. Wsypać mąkę, wymieszać, zalać bulionem. Dodać grzyby i gotować na małym ogniu ok 5 minut. Śmietanę wymieszać ze szczyptą soli, pieprzem i majerankiem, wlać do sosu, wmieszać. Zagotować. przed podaniem posypać sporą ilością natki pietruszki.

Podawać z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami, kaszą, kotletem. Sos również można podać z pulpecikami. 

Smacznego!

 

Sos z opieniek